Arrma Granite V4 1/10 4X4 223S BLX RC Monster Truck (Gun Metal) ARA4302V4T3
Product Code: ARA4302V4T3
Barcode: 5052127049849
Features
  • Ready-to-run - just add battery and charger
  • Install a 2S LiPo battery for 35+ mph maximum speed
  • Use a 3S battery for 50+ mph top speed
  • Spektrum DSC (Dynamic Stability Control) and throttle limiting keep you in control
  • Stronger, ventilated composite chassis
  • Super-tough 4X4 drivetrain
  • Easy to use center diff module
  • All-metal gear center differential
  • Stealth monochrome electronics
  • Stronger all-terrain suspension
  • Adjustable oil-filled shocks
  • Impact absorbing bumpers
  • Higher side guards for improved dirt management
  • Driveshaft stone guard
  • Spektrum SLT3 2.4GHz 3-channel transmitter
  • Spektrum S662 metal-geared waterproof digital servo
  • Spektrum SLT 80A 2-in-1 waterproof 2S/3S ESC and receiver
  • Spektrum 3100Kv brushless motor and 35mm motor cooling fan
  • Aggressively styled truck body
  • Hidden clipless body retention system
  • All-terrain dBoots tires on multi-spoke wheels
  • Tough composite wheelie bar
  • 4 “AA” transmitter batteries
  • Includes 2.0mm and 2.5mm hex drivers
  • 2-Year limited warranty (see website for details)
  • For details on waterproof standards, please refer to the product instruction manuals
2S & 3S READY
DYNAMIC STABILITY CONTROL (DSC)
SPEKTRUM 2.4GHz SLT3 TRANSMITTER
SPEKTRUM ELECTRONICS
Bash without worry, even in wet conditions. Both the Spektrum SLT 80A 2-in-1 brushless 2S/3S ESC and receiver unit and the Spektrum S662 metal-geared digital steering servo are waterproof. (For details on waterproof standards, refer to the GRANITE 223S BLX 4X4 instruction manual.)
SUPER TOUGH TRANSMISSION
ADJUSTABLE SUSPENSION
DETAILED TRUCK BODY
Contents
  • (1) GRANITE 223S BLX 4X4 1/10 Scale Monster Truck RTR
  • (1) Spektrum SLT 80A 2-in-1 Waterproof ESC & Receiver 2S/3S with DSC
  • (1) Spektrum 3100Kv Brushless Motor
  • (1) Spektrum SLT3 2.4GHz Transmitter
  • (1) Spektrum S662 Metal-Geared 25T Waterproof Digital Servo
  • (4) AA Batteries
  • (1) Instruction Manual
Requires
  • (1) x 2S or (1) x 3S Hardcase LiPo
  • (1) Charger
  • Battery : Sold Separately
  • Battery Tray Dimensions : 5.47 in x 2.01 in x 1.89 in (139mm x 51mm x 48mm)
  • Body : Painted, Decaled, Trimmed
  • Charger : Sold Separately
  • Completion Level : Ready-To-Run
  • Connector Type : IC5
  • Drivetrain : 4WD
  • LiPo Compatibility : 2S, 3S
  • Motor Type : Brushless
  • Power Type : Electric
  • Product Height : 8.03" (204 mm)
  • Product Length : 18.5" (470 mm)
  • Product Weight : 7.65 lb (3.47kg)
  • Product Width : 13.38" (340 mm)
  • Radio : Included
  • Receiver : Included
  • Scale : 1/10
  • Servos : Included
  • Shock Type : Oil-filled, coilover
  • Suspension : All-terrain Independent
  • Technology : DSC
  • Tire Tread : dBoots
  • Top Speed : 50+
  • Vehicle Type : Monster Truck
  • Water-Resistant : Yes
  • Wheelbase : 11.18" (284 mm)